Ahirzaman Olayları

İBADETİ İHLAS ÜZERE YAPABİLMEK AMELLERİN EN ZOR OLANIDIR…

İBADETİ İHLAS ÜZERE YAPABİLMEK AMELLERİN EN ZOR OLANIDIR…

Zümer suresinin asıl hedefi putperestlikle mücadele etmektir. Bu konuda birçok ayetler öne çıkmaktadır. Üçüncü ayette şöyle buyurmuştur: Bilin ki, halis din Allah’a aittir. On birinci ayette ise şöyle buyuruyor: De ki: Dini Allah’a has bilerek O’na ibadet etmekle emrolundum. On dördüncü ayette de şöyle buyurmaktadır: De ki: Dinimi Allah’a has kılarak O’na ibadet ediyorum. 29. Ayette de şöyle buyuruyor: Allah, birkaç uyumsuz efendinin ortak oldukları bir kişi (köle) ile yalnızca bir adamın emrinde olan bir kişiyi örnek verir. Bu ikisi örnek olarak eşit midir? Hamd Allah’ındır. Bunlar tevhid konusuna delalet eden ayetlerden bazılarıdır.

İbadeti sadece Allah’a has kılmak ve halis bir ibadet sunmak amellerin en zor olanıdır. İhlaslı olmanın aşamaları ve dereceleri vardır. Bu derecelerin en üstün olanına ulaşmak herkesin işi değildir. İmam Rıza (a.s), Hz. Ali’den (a.s) şu hadisi nakletmiştir: İbadeti ve duayı Allah için halis kılana, gözlerinin gördüğü ile kalbini meşgul etmeyene, kulaklarının duyduğu ile Allah’ı zikretmeyi unutmayana ve başkalarına verilmiş olan şeylerle sinesi mahzun olmayana ne mutlu!

Duasını ve ibadetini sadece Allah’a özgü kılan kimsenin kalbi Allah’tan başka bir şeyle meşgul olmaz; böyle bir kimse Allah’ı unutmaz ve gaflete düşmez. Böyle bir kimse başkalarının ulaştığı nimetleri gördüğünde üzüntüye kapılmaz ve tam aksine başkalarının mutluluğu onu mutlu eder.
Bazen insanın işi ihlas üzere ve Allah’a yakınlaşmak kastıyla başlar, fakat belli bir süre sonra nefsaniyet ve enaniyet işin içine karışır, insana vesvese verir ve halis amel şirkin karıştığı bir amele dönüşebilir. Halis amel, işin sadece Allah için olması ve başka hiçbir mülahazanın dikkate alınmamasıyla mümkün olur. İmam Humeyni şöyle buyurmuştu: “Ben “Keşful Esrar” kitabını yazdığımda ismimin yazılmamasını istemiştim ve bu kitapla meşhur olmak istemiyordum. Fakat ben istemediğim halde herkes bu kitabı benim yazdığımı anladı…” ve işte bu Allah için yapılan işin doğal sonucudur.

 

Ayetullah Cafer Subhani

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu