Ahirzaman Olayları

İMAN’I YOK EDEN NİFAK-KALBİ HASTALIK MEKANİZMASININ ŞEKİLLENMESİ

İMAN’I YOK EDEN NİFAK-KALBİ HASTALIK MEKANİZMASININ ŞEKİLLENMESİ

Kur’an’ın buyurduğu:”Onların kalplerinde hastalık vardır” (Maide:52) buyruğundan kasıt münafıklar değildir. Elbette münafıkların bir kısmı da “Kalplerinde hastalık vardır” sınıfına dahildirler ama “Kalplerinde hastalık vardır” ayetine şamil olan herkes, münafıklardan değildir. Mü’min bir kimsedir fakat kalbinde hastalık vardır. Bu nasıl bir hastalıktır?

Bu ahlaki, şahsi zaaflar, şehvet ve çeşitli bencilliklerdir ki, eğer önünü alıp onlarla mücadele etmezsen, imanı senden alacakdır ve seni içi boş hale getirecektir. İmanı senden aldığı zaman, kalbin imansız, zahirin imanlı olacaktır, işte o zaman bu durumdaki bir kimseye verilen isim münafıktır. Allah göstermesin, eğer kalplerimiz imandan yoksun olursa, zahirimiz görünüşte imanlıdır, sorumlu olduklarımızı, gönül bağladıklarımızı, itikadımızı, imanımızı kaybetmişiz fakat dilimiz aynı şekilde daha önce söylediği gibi imani sözler söylemektedir, bu hal nifak halidir, bu da tehlikelidir.

Kur’an buyurmaktadır ki: “Sonunda, Allah’ın ayetlerini yalan sayarak ve onları alaya alarak kötülük yapanların akıbetliri pek fena oldu.” (Rum:10) Kötü işler yapan kimseler, en kötü şeyleri hak edeceklerdir. O en kötü şeyler nelerdir? İlahi ayetleri yalanlamak. Başka bir yerde buyurmaktadır ki, bu büyük vazifeyi – Allah yolunda infak – yapmayan kimseler: ” Nihayet, Allah’a verdikleri sözden döndüklerinden ve yalan söylediklerinden dolayı Allah, kendisiyle karşılacakları güne kadar onların kalbine nifak (iki yüzlülük) soktu.” (Tevbe:77)

Allah’a olan sözlerini tutmadıkları için, gönüllerinde nifak oluştu. İslam toplumunun saptığını gördüğünüz her yerde, sapma buradan başlamıştır. Mümkündür ki, yabancı düşmanlar gelir ezer, yener, tarumar ederler, ancak asla yok edemezler. Neticede iman baki kalır, bir yerde tekrar yükselir ve yeşerir. Ama düşman askerleri insanın iç dünyasına saldırıp, insanın derununu boşaltıp koflaştırırsa, yol ve istikamet sapacaktır. İnhirafın olduğu her yerde bu sapmanın kaynağı budur. Peygamber bu düşmanla savaşmıştır.

 

Hz. İmam Ali Hamaney

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu