Ahirzaman Olayları

MÜCAHADE ALLAH İÇİN OLURSA DAİMİ VE KALICIDIR…

İslam Müslümanlara bir ders öğretmiştir, o ders Müslümanların arasında korunduğu müddetçe, neticesi altın gibi parıldayan manevi ve maddi yüceliktir. O ders, halisane ve muhlisane mücahade dersidir. Mücahadenin halis ve muhlisolduğu heryerde, sonucu ışıltılı ve parlak olacaktır. Ancak halisane ve muhlisane mücahadenin Allah için olması da mümkündür, Allah’tan başka bir şey için de olması mümkündür.

Eğer Allah için olursa sürekli kalıcı olur ve yok olmaz, ama eğer Allah dışında bir şey için olursa kalıcı değildir. Mümkündür ki, bir kişi birine aşık olsun, ihlasla onun için bir şey yapsın, ya da vatan aşkıyla halisane ve muhlisane vatanı için çalışsın. Bunlar kalıcı değildir, kalıcılığı, bu heyecan ve duyguların onda kaldığı müddetçedir. Onun duygusu birazcık soğudu mu, gözleri açılır ve kendine şöyle der, “acaba falankişi yiyerek ensesini kalınlaştırırken ben öleyim mi?” Ama eğer Allah için olursa, böyle olmaz.

İnsanın dikkati ve alakası her ne kadar çok olursa mücahadesi daha fazla olacaktır; çünkü bilmektedir ki: ” Sizde ne varsa bitip tükenir, Allah’ın katındakiyse kalır.” (Nahl-96) Allah için ne verdinse kalıcıdır.

 

Yüce Rehber Seyyid Ali HAMANEY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu