İslami VahdetMezhepler Tarihi

Şeyh Ahmet Tayyib Mısırın Nil Televizyon kanalında yaptığı İslami Mezhebler ile ilgili röportajdan bir kısım.

Mısırın el-Ezher üniversitesinin önceki rektörü doktor Şeyh Ahmet Tayyib Mısırın Nil Televizyon kanalında yaptığı İslami Mezhebler ile ilgili röportajdan bir kısım.

Muhabir: Tayyib beyefendi, sizin nazarınızdan Şia’ların Akidesinde problem varmıdır?

Dr. Tayyib: Hayır, onların akidesinde hiçbir problem yoktur. Bundan 50 yıl önce el-ezher’in baş müftüsü olan şeyh Şaltut şia mezhebinin islam mezheplerinin 5.inci mezhebi olduğuna dair fetva vermiştir. O halde şialık diğer islam mezhepleri gibi (hanefi, hanbeli, maliki, şafi) islam mezhebidir.

Muhabir: Son zamanlarda ülkemizde ve diğer bölgelerde kitlevi şekilde şia mezhebine geçenler var. Hatta el ezher üniversitesinin üstadlarının çocuklarından bu mezhebe geçenler var. Bu durumda biz ne yapmalıyız?

Dr. tayyib: güzel bir şey, Olsun Geçsinler. Bir kişi eğer hanefi mezhebinden maliki mezhebine geçerse biz ona itiraz edebilirmiyiz? Bunlarda 4.üncü mezhepten 5.inci mezhebe geçmişler ve bunun hiçbir ayıbı yoktur.

Muhabir: Doktor bey, şiaların bizimle hısım olmasına kız alıp vermesine nasıl bakıyormusun?

Dr. Tayyib: Bunun hiçbir sakıncası yoktur. Mezhepler arasında evlilik serbesttir.

Muhabir: söylenene göre şia’ların Kuran’ı asıl Kuran’dan farklıdır. Bu konuda ne diyebilirsiniz?

Dr. Tayyib: Bu söz koca karıların hurafe sözlerindendir. Şia’ların elindeki Kur’an’la bizim Kuran’ın hiçbir farkı yoktur. Hatta hiçbir harfi eksik veya fazla değildir.

Muhabir : Suudi Arabistanda olan 23 ruhani alimi (müftüler) şia’ların kafir ve rafizi olduğuna dair fetvalar vermişler.

Dr. Tayyib : Dünya müslümanları için yanlızca el ezher fetva verebilir. Onların verdiği fetvaların hiçbir geçerliligi yoktur.

Muhabir : şia ve sünnilerin arasında olan bu kadar ihtilaflara yaklaşımınız nasıldır ?

Dr. Tayyib : bu ihtilafların ortaya çıkması ve yaygınlaştırılması Harici siyasetçilerin işidir.

Muhabir :benim size ciddi bir sorum var Şia’lar sahabe ebu bekir ve ömer’i kabul etmiyorlar. Siz bunları nasıl müslüman kabul edersiniz?

Dr. Tayyib : evet kabul etmiyorlar. hem ebu bekir ve ömer’i kabul etmek islam dininin esaslarından mıdır? Bu usuli dinde varmıdır? Onların meselesi tarihi bir meseledir.

Verilen cevaplara hayret eden muhabir şu soruyu sordu: Şia’larda şöyle iddia var : onların 1000 yaşından fazla olan bir imamları varmış, mümkünmüdür, bu duruma yaklaşımınız nasıldır?

Dr. Tayyib : evet mümkündür. Neden mümkün olmasın ? Ama bizim onların iddasında olmadığımızın bir delilimiz yoktur. (ehli sünnet’te hz. İmam Mehdi (as) doğacağına gayba çekileceğine ve tekrar gelecek, zuhur edeceğine inanıyor)

Muhabir : muhterem ustadım 8 yaşında bir çocuğun imam olması mümkünmüdür?

Dr. Tayyib : beşikteyken bile peygamber olmak mümkünse (hz İsa (as)). 8 yaşındaki bir çocuğun da imam olması mümkündür. Nasıl olur da biz ehli sünnet’in buna itikadımız olmasın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı